Драма с дузпи прати Левандовски и компания следващата фаза

Публикувана: 25 Jun 2016 16:48
Обновена: 13 May 2024 22:49
Прочетена: 586

Полша е първият четвъртфиналист на Европейското първенство по футбол, след като победи с дузпи - 5:4 Швейцария. Редовното време завърши 1:1 след голове на Якуб Блашчиковски (39) и Джердан Шакири (82). При дузпите Роберт Левандовски, Аркадиуш Милик, Камил Глик, Якуб Блашчиковски и Гжегош Криховях нямаха прошка, докато Гранит Джака не уцели вратата.

Двата отбора, дебютанти във фазата на елиминациите на европейски финали, изиграха много интересно първо полувреме, в което си размениха общо 22 удара. Това е най-доброто постижение за 45 минути игра от Евро 2004 насам. През първата част поляците направиха куп пропуски, като нападателят Аркадиуш Милик се отличи в две ситуации. Гросицки и Криховях също имаха прекрасни положения. За Швейцария най-добрият шанс се откри пред защитника Фабиан Шер след центриране от ъглов удар, но той стреля с глава в ръцете на вратаря Лукаш Фабиански.

Така дойде 39-та минута, когато Гросицки проби по лявото крило и пусна хубав пас към Милик, той се наведе и остави за Якуб Блашчиковски, който сам срещу Ян Зомер вкара топката между краката му и направи 1:0. Това бе втори гол на Блашчиковски от началото на турнира, след като вкара и за победата с 1:0 над Украйна.

Отборът на Швейцария започна много силно след почивката. Тимът на Владимир Петкович тръгна да обръща мача още в първите минути след подновяването на играта и Джердан Шакири беше в основата на две опасни ситуации. Първо негов пробив и остър пас беше избит в ъглов удар, а след това стреля много мощно от границата на наказателното поле, но Фабиански изби. Роберт Левандовски пък бе близо до първия си гол в турнира, но беше надигран от стража на Швейцария Ян Зомер. В 53-та минута Блашчиковски бе близо до втория си гол, но Зомер спаси много тежък негов удар с левия крак.

До края “кръстоносците” владееха повече топката и търсеха поне изравнителен гол, докато тимът на Полша дебнеше противника си на контраатаки. В игра за Швейцария се появи и Бреел Емболо и тимът заигра с двама чисти нападатели. След това влезе и трети - Ерен Дердюк.

В 73-та минута Фабиански спаси изключителен удар от фаул на Рикардо Родригес. Натискът на швейцарците не спираше и Джердан Шакири беше още по-близо до така желаното изравнително попадение. Крилото на Стоук Сити обаче уцели гредата с удар от границата на наказателното поле в 78-та минута. Само 4 минути по-късно Шакири вкара и то по какъв начин.

Халфът, който още се чуди дали да играе за Косово, откъдето са неговите корени, се разписа с превъзходно изпълнение от задна ножица от границата на наказателното поле. Топката се отклони в страничната греда и влезе във вратата на Лукаш Фабиански. Това беше първият допуснат гол във вратата на Полша на Евро 2016.