Роналдо и компания отстраниха с дузпи Полша

Публикувана: 30 Jun 2016 22:49
Обновена: 16 May 2024 20:59
Прочетена: 1762

Португалия е първият полуфиналист на Европейското първенство по футбол. Кристиано Роналдо и компания ще спорят за класиране на големия финал след като отстраниха с дузпи Полша - 1:1 в редовното време и 5:3 след изпълнението на дузпите.

Иберийците са единственият отбор в историята, който не само, че стига до полуфиналите без да постигне нито една победа в редовното време, но от началото на Евро 2016 нито веднъж не са водили в резултата.

Левандовски бе дал аванс на Полша още във втората минута, но в 33-та тийнейджърът Ренато Санчес изравни. Така се стигна до продълженията и след това дузпите. При тях португалците бяха клинично точни от бялата точка. Роналдо, Ренато Санчес, Жоао Моутиньо и Нани вкараха първите четири дузпи за тима си.

В същото време Левандовски, Милик и Глик вкарваха за Полша, но пропускът направи най-опитният - Якуб Блашчиковски, чийто удар бе отразен от Руй Патрисио. Така решаващата дузпа се падна на Рикардо Карешма. Крилото вкара с мощен шут под гредата и прати Португалия на полуфинал. Съперникът на иберийците ще стане ясен след мача между Уелс и Белгия, които играят тази вечер от 22 часа българско време.

Двубоят започна по прекрасен начин за Полша, след като още във втората минута Робер Левандовски счупи каръка. Капитанът на поляците направи 1:0, след като получи хубав пас от Грисоцки по лявото крило и с лекота вкара във вратата на Португалия. Така Лева прекъсна серията си от 645 минути без гол на Европейски първенства и вкара второто най-бързо попадение в историята - след само 100 секунди игра.

Последваха много силни минути на Полша, но удар на Левандовски беше хванат от Руй Патрисио, а малко след това Гросицки можеше да подаде по-точен пас в наказателното поле.

Роналдо се опита да върне иберийците в мача, но в 28-та минута не успя да улучи добре едно центриране, а две по-късно поиска дузпа след съприкосновение с Поздан. Португалия все пак изравни в 33-та минута, а героят бе 18-годишният Ренато Санчес.

Тийнейджърът получи едни пас от Нани на границата на наказателното поле, финтира с десния крак навътре, а с левия отправи удар. Топката се отклони в Криховяк и влезе във вратата на Полша - 1:1. Това бе първи гол за Санчес за Португалия и така той стана най-младият футболист, вкарал във фазата на елиминациите на Европейско първенство - 18 години и 316 дни.

След почивката играта бе равностойна, като в 60-та минута Роналдо бе намерен на точката на дузпата, но се размина с топката и не можа да я улучи. Малко след това удар на Адриен Силва мина на сантиметри от вратата на поляците.

“Дружина полска” пък отговори с много опасно положение на Аркадиуш Милик, който засече от трудна ситуация едно центриране отляво и затрудни максимално Руй Патрисио.

В 81-та минута Пепе опита да изведе с хубаво подаване Роналдо сам срещу Фабиански. Йедричик обаче пресече подаването, но прати топката заплашително към вратата си. В крайна сметка тя мина на сантиметри от страничната греда. В 89-та минута Роналдо отново изскочи на изгодна позиция след пас от дълбочина, но за пореден път не успя да уцели топката. И след този пропуск феновете на поляците избухнаха със скандирания “Меси, Меси”.

В продълженията двата отбора бяха прекалено предпазливи и в крайна сметка всичко се реши след изпълнението на дузпи. Уилям Карвальо ще пропусне полуфинала, тъй като получи жълт картон и ще бъде наказан.