Българският посланик в Норвегия: Не са ни казвали за незаконно отнемане на паспортите на българи

Българските дипломати нямат по-голям достъп до информация от медиите във връзка с децата на български родители, отнети от норвежките социални служби, заяви Румяна Митрева

Българските дипломати нямат по-голям достъп до информация от медиите във връзка с децата на български родители, отнети от норвежките социални служби. Това стана ясно от думите на посланика ни в Норвегия Румяна Митрева в ефира на БТВ. Думите й са по повод няколкото случая на българи, чиито деца са отнети.

Много наши сънародници напускат Норвегия, притеснени от голямата власт на социалните служби.

На въпрос за един от тези случаи – на Цветелина Уланд, Митрева посочи: „В общи линии информацията, която има, е от вашите репортажи, защото тук, както получихте такъв отговор от социалните служби, същият отговор дават и когато се обаждам от посолството – властите се позовават на конфиденциалност на информацията“. Единственият начин да се получи някакъв достъп до съдебните заседания, да се легализира присъствието на консул на тях, е предварително да се получи разрешение, добави дипломатът.

Митрева отбеляза като проблем, че когато норвежките власти отнемат паспорта на български граждани, те не информират нашите дипломати. Такава е практиката тук, посочи тя. По думите , ако има доказателства, ще реагират. Но отново изтъкна проблема с липсата на информация и че при такива ситуации хората рядко са запознати с правата си и местните условия и търсят съдействие едва след като вече има съдебно решение.

Посланикът изрази силно съмнение, че каквито и да е обществени протести ще се отразят на решенията на норвежкия съд.

В Норвегия децата могат да бъдат отнемани от родителите си заради незначителни причини – за това че плачат, не си мият зъбите, имат дупка на панталона или малки синини по тялото.

Назад

Още новини

Новините не се заредиха. Моля, опитайте отново.
Няма повече новини за показване.