Главното мюфтийство иска мюсюлмански университет в София

Главното мюфтийство планира да създаде мюсюлмански университет в София, заяви главният му секретар Ахмед Ахмедов.

По думите му идеята за такъв университетбила от 15 години, но и до днес тя не е получила зелена светлина от институциите у нас. Мюсюлманският университет, подобно трите ислямски училища у нас - в Шумен, Разград и Момчилград, щял да се финансира от Турция.

Ахмедов уверява, че не става въпрос за изучаване на радикален ислям, а финансирането от Анкара е прозрачно и уредено с междуправителствена спогодба от 1999-а година.

От Турция на годишно се отпускат около 1 млн. лева за образование в учебните заведения у нас. Децата в трите ислямски училища пък са на пълен пансион и обучението им е абсолютно безплатно.

"Не виждам нищо лошо в това Турция да финансира ислямски училища у нас. Това е една братска помощ, която позволява при едни регламентирани условия да се подкрепи образованието на нашите деца", заяви Ахмедов.

Назад

Още новини

Новините не се заредиха. Моля, опитайте отново.
Няма повече новини за показване.