Държавата обмисля пълна забрана за физическите наказания

Проект предвижда криминализирането на възпитателните шамари

Правителството обмисля въвеждането на пълна и изрична забрана за телесно наказание над деца и криминализиране на домашното насилие. Това става ясно от проект на Национална стратегия за детето (2019-2030 г.). Тя е публикувана за обществено обсъждане, след което ще бъде разгледана и гласувана от Министерския съвет.

Документът от над 70 страници е изготвен от работна група към Националния съвет за закрила на детето. В него са обособени в пет области: здраве и здравословен начин на живот; качествено образование за всички деца; семейна среда, алтернативна грижа и стандарт на живот; сигурна среда и достъп до правосъдие; отдих и свободно време/детско всекидневие.

Проектът за стратегия си поставя за цел да бъдат повишени компетентностите на здравните специалисти в областта на здравето, развитието и емоционалното благополучие на децата, развитие на уменията им за консултиране. Както и да се подобри разпознаването и реакцията при насилие и нездравословни методи за отглеждане на децата.

Самият проект трябва да мине през няколко гласувания, преди да влезе на практика.

Една от целите на проекта засяга именно боя над деца. В документа се предвижда пълна забрана за използването на телесни наказания. Оповестени наскоро данни сочат, че седем от десет деца в България са жертва на насилие в семействата си. Други данни показват, че 88% от родителите осъзнават, че шамарите са неефективно възпитателно средство, но голяма част от тях продължават да ги прилагат.

Назад

Още новини

Новините не се заредиха. Моля, опитайте отново.
Няма повече новини за показване.