Днес е денят на голямата битка - Трифон Зарезан или Свети Валентин. Мачът на годината - виното или любовта? Всъщност сякаш някога тези две неща са били разделени... Както казва Гияс ад Дин Абул Фатх Омар ибн Ибрахим Хаям Нишапури, известен като Омар Хаям:
По-добре е да пия и жени да лаская,
Вместо в молитви и пост да се кая.
Ако в Ада отиват тез, що любят и пият,
То кого ли тогава ще пуснат във Рая?
Така че дали Свети Трифон е влюбен до уши, или Свети Валентин е пиян от любов - все едно. Раят е за тези, които обичат - независимо дали виното или човека до себе си. Може и двете, разбира се. Със сигурност повечото мъже смятат, че Свети Валентин е лигав празник, на който задължително трябва да се изръсят за подарък на любимата си. Вместо да се напият по случай Трифон Зарезан с приятели. Кой нормален българин вярва, че 100 червени рози и херувимчета с наднормено тегло са по-въздействащи от бутилка хубаво вино? Ако погледнем съвсем прагматично на 14 февруари, който тази година се пада в неделя не е ден нито за мощно напиване , нито за скъпи подаръци /някъде по средата между две заплати/. Обаче големият проблем е как да избегнем скандала "Ти не ме обичаш вече! И на Свети Валентин не се сещаш за мене." Дилема: жени или вино. И още - за какво да си изхарча малкото пари - за безполезни цветя или за бутилка. Въпреки че същият онзи поет с многото имена, известен просто като Омар Хаям, в една от стотиците си рубаи е заковал отговора: „Жени и вино, вино и жени”. „И” – никакво „или”!
Независимо кое от двете празнувате - Весел празник от екипа на "Новини Лондон"!
Свети Валентин или Трифон Зарезан празнувате днес?
Култура
Рекламирай тук
Още новини
Новините не се заредиха. Моля, опитайте отново.
Няма повече новини за показване.






