Американското посолство в Кабул е евакуирано, дипломатите и персонала му се намират на летището!

САЩ изпращат още 6000 войници да за подсигурят периметъра около летището в Кабул с цел безопасна евакуация на обслужващия персонал.

Американското посолство в Афганистан е напълно евакуирано, потвърди говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс.

"Целият персонал на посолството се намира на територията на международното летище "Хамид Карзай", чийто периметър е обезопасен от американската армия“, каза Прайс.

По-рано днес Асошиейтед прес цитира съобщение Държавният департамент и Министерството на отбраната на САЩ, според което Вашингтон ще изпрати още около 6000 войници на летището в Кабул, за да поемат контрола на въздушното движение, след като талибаните обкръжиха столицата, което накара САЩ да започнат да изтеглят персонала от консулството.

Този ход ще се фокусира единствено върху разрешаването на американския и съюзническия персонал да напусне страната, като осигури международното летище в Кабул, се казва още в изявлението.

Преди това президентът Джо Байдън обеща да изпрати 5000 военнослужещи, за да осигури "контролирано и безопасно" изтегляне на американския персонал.

Междувременно няколко големи авиокомпании, сред които Юнайтед еърлайнс, Бритиш еъруейз и Върджин Атлантик съобщиха, че променят маршрути, за да избегнат въздушното пространство на Афганистан.

Засегнати са най-вече полетите от Съединените щати до Индия, самолетите преминават над Пакистан и Иран.

Назад

Още новини

Новините не се заредиха. Моля, опитайте отново.
Няма повече новини за показване.