Споразумение между националистите и зелените за нов референдум в Шотландия

Шотландската национална партия и Зелената партия са за провеждане на референдум за независимост на Шотландия

Шотландската национална партия и Зелените публикува подробностите от тяхното споразумение за подялба на властта, което включва провеждане на референдум за независимост на Шотландия, когато приключи пандемията от Cobid-19 и в рамките на пет години.

Постигнатата сделка за управление в Шотландия е уникална, защото за първи път в правителство в рамките на Обединеното кралство ще участват представители на Зелена партия. Интересно е също, че това не е коалиция в традиционния смисъл на думата, защото двете партии не споделят едни и същи виждания по някои въпроси.

По един от най-важните от тях обаче – провеждане на референдум за независимост на Шотландия – Шотландската национална партия и Зелената партия са на едно мнение. Както се посочва в съвместното изявление на партиите, това ще бъде едно правителството, което ще се бори за "по-зелена, по-справедлива и независима Шотландия".

На общите избори през май националистите на първия министър на Шотландия Никола Стърджън спечелиха 64 места и не им достигна само едно място, за да сформират самостоятелно правителство. Зелените бяха четвърта по-големина партия и със спечелените 8 места осигуряват необходимото мнозинство за прокарване в парламента на решение за провеждане на нов референдум за независимост.

Назад

Още новини

Новините не се заредиха. Моля, опитайте отново.
Няма повече новини за показване.