Борис Джонсън за Франция: "Вземете се в ръце и ме оставете на мира"

Това той каза пред журналисти на развален френски, помагайки си с английски думи. Париж още повече "избесня" от тези думи, но Джо Байдън по-късно е провел разговор с Макрон и е договорил завръщането на френския посланик във Вашингтон, който беше отзован.

"Оставете ме на мира" обърна се британският премиер Борис Джонсън към Франция, визирайки изразеното от Париж недоволство от тристранното споразумение за сигурност, сключено между Австралия, Великобритания и САЩ, предаде Франс прес.

"Мисля, че е време някои от най-скъпите ни приятели на света да се вземат в ръце във връзка с всичко това", заяви той пред медиите по време на посещение във Вашингтон. "Оставете ме на мира", добави британският премиер, като произнесе фразите "вземете се в ръце" и "оставете ме на мира" на смесица от френски и английски.

"Това е по същество голяма стъпка напред за глобалната сигурност", подчерта британският премиер. Той отбеляза, че новото споразумение "не се опитва да измести никого и не е враждебно към Китай например. То цели само да засили връзките и приятелството между три страни".

В резултат на новото партньорство Франция загуби голям договор за доставка на подводници на Австралия. Канбера заяви, че вместо това ще построи подводници с ядрени двигатели, използвайки американска технология, която получава по силата на споразумението. В резултат Париж отзова посланиците си от САЩ и Австралия.

Назад

Още новини

Новините не се заредиха. Моля, опитайте отново.
Няма повече новини за показване.