ИЗВЪНРЕДНО: Въздушни удари по Иран след твърдения на Техеран за поразени американски бойни кораби

ПВО е активирано над столицата, а експлозии разтърсиха базата в Бандар Абас. Ескалацията идва часове след като Иран обяви, че е атакувал три разрушителя на САЩ в Ормузкия проток.

(ОБНОВЕНА): Пълен парадокс в Близкия изток - САЩ обстрелват танкери, Иран атакува ОАЕ, докато дипломатите очакват мирна сделка

Военната и дипломатическа картина в Близкия изток достигна фаза на пълно противоречие. Докато политическите лидери във Вашингтон и Техеран твърдят, че очакват финално мирно споразумение до часове, въоръжените им сили водят ожесточени бойни действия по вода и въздух, въвличайки и регионалните съюзници.

(Петък, 8 май 2026 г.)

Ситуацията в региона претърпява безпрецедентна ескалация, разширявайки се значително извън границите на Ормузкия проток.

Огън по море: САЩ обстрелват танкери, Иран пленява кораб от "тъмния флот"

Морската блокада, наложена от Съединените щати, премина в активна фаза на кинетични удари днес следобед. Американското Централно командване (CENTCOM) обяви, че изтребител F/A-18 "Super Hornet" е деактивирал два празни петролни танкера, плаващи под ирански флаг към пристанище в Оманския залив. Ударите са нанесени с прецизни боеприпаси директно в комините на съдовете с цел тяхното обездвижване. По данни на CENTCOM, американската "желязна блокада" в момента спира движението на над 70 търговски съда с общ капацитет от 166 милиона барела петрол, оценявани на над 13 милиарда долара.

Успоредно с това, иранската армия разпространи видеоматериали, показващи пленяването на кораб, който според Техеран е нарушил правилата. Задълбочен анализ на независими морски разузнавателни фирми като TankerTrackers и Lloyd's List обаче разкрива, че плавателният съд (Ocean Koi, преименуван на Jin Li) всъщност е част от т.нар. "тъмен флот" и многократно е транспортирал ирански петрол със знанието на властите. Това предполага, че задържането му има изцяло пропаганден характер, целящ да демонстрира контрол пред вътрешната аудитория.

Ракети над ОАЕ и острата реакция на Техеран

Кризата официално се пренесе и върху съюзниците на САЩ в региона. Противовъздушната отбрана на Обединените арабски емирства прехвана две балистични ракети и три безпилотни апарата, изстреляни от Иран. Министерството на отбраната на ОАЕ потвърди, че трима души са получили умерени наранявания в резултат на атаката.

Отговорът на Техеран след днешните събития бе изключително остър. Иранското външно министерство категорично осъди САЩ, обвинявайки ги, че първи са нарушили примирието. Говорителят на ведомството Есмаил Багаи определи действията на Вашингтон като "нощни схеми на вредители" и "безразсъден авантюризъм", който демонстрира "напреднало ниво на безотговорност" и алчност.

Нощният сблъсък и "приятелското потупване" на Тръмп

Тези събития следват ожесточен нощен сблъсък в самия проток. Според официалната американска позиция, Иран е извършил "непровокирана атака" срещу три американски разрушителя (USS Truxtun, USS Rafael Peralta и USS Mason). Корабите са останали невредими, а в отговор американските сили са потопили множество атакуващи ирански катери и са нанесли въздушни удари по стартови площадки в Бандар Абас и остров Кешм.

Президентът Доналд Тръмп коментира нощните удари, наричайки ги "приятелско потупване" (love tap). Той обаче постави категоричен ултиматум: ако Иран не подпише мирното споразумение незабавно, следващите американски удари ще бъдат "много по-силни и по-мощни".

Дипломация, преговори и "неприемливите" ирански такси

Парадоксално, на фона на експлозиите, надеждите за мирна сделка остават живи. По време на посещението си в Рим, държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви: "Ние не стреляхме, те стреляха по нас", но допълни, че Вашингтон очаква "сериозна оферта" за мир от Иран още днес. Съобщава се също, че вицепрезидентът Джей Ди Ванс провежда спешна среща с премиера на Катар във връзка с преговорите.

Рубио обаче очерта нова червена линия: плановете на Техеран да създаде "Орган за Ормузкия проток", който да събира такси за транзит от международните кораби, са напълно "неприемливи" за САЩ и Вашингтон няма да допусне подобен контрол над международния воден път. Очаква се президентът Тръмп да направи извънредно обръщение от Розовата градина на Белия дом, за да внесе яснота в американската стратегия.

Анализаторите: "Тръмп играе покер, Иран играе руска рулетка"

Военните и политически експерти описват ситуацията като изключително динамична. Военният анализатор Майкъл Кларк коментира, че американската администрация допуска мащабна стратегическа грешка. "Тръмп подхожда към ситуацията като към игра на покер, но открива, че Ислямската революционна гвардия играе на руска рулетка. Иранците пресмятат, че могат да издържат на повече завъртания на барабана от него", посочва Кларк.

Този хаос нанася тежки удари върху глобалната икономика. Блокадата на Ормузкия проток, през който традиционно преминава една пета от световния петрол и втечнен газ, предизвиква сериозни сътресения в авиационния сектор. Главният изпълнителен директор на International Airlines Group (компанията майка на British Airways) предупреди за очакван ръст на разходите за гориво с 1.72 милиарда паунда. Данни на анализаторите от Cirium показват, че над 13 000 полета в глобален мащаб вече са отменени за месец май заради несигурността, въпреки че Европейската комисия обяви, че правилата за защита на пътниците (и обезщетенията при отменени полети) остават в пълна сила.


Редакционна бележка: Информацията е базирана на официални изявления на US CENTCOM, Министерството на отбраната на ОАЕ, Министерството на външните работи на Иран, изявления на Д. Тръмп и М. Рубио, анализи на Майкъл Кларк, Lloyd's List, TankerTrackers, както и финансови данни на IAG. Информацията се обновява в реално време.


От по-рано днес...

Иран атакува ОАЕ с ракети, Тръмп с ултиматум след директен военен сблъсък

Военната ескалация в Близкия изток навлезе в нова, изключително опасна фаза. Докато Вашингтон и Техеран си разменят взаимни обвинения за нарушаване на примирието, кинетичният конфликт се разраства и вече обхваща ключови регионални съюзници на САЩ.

(Петък, 8 май 2026 г.)

Ситуацията в региона претърпя безпрецедентно развитие през изминалата нощ и ранните часове на деня. След директен морски и въздушен сблъсък между американските и иранските въоръжени сили в Ормузкия проток, тази сутрин кризата се пренесе на територията на Обединените арабски емирства.

Отваряне на нов фронт: Ракетни удари по ОАЕ

Министерството на отбраната на Обединените арабски емирства излезе с извънредно съобщение, че въоръжените сили на страната в момента отразяват масирана атака. Според официалната информация, системите за противовъздушна отбрана прехващат балистични ракети, крилати ракети и безпилотни летателни апарати, чийто произход е Иран. Към момента няма постъпили данни за пострадали граждани или поразена инфраструктура, но атаката бележи сериозно и очаквано разширяване на конфликта извън водите на Залива.

Нощният сблъсък: Потопени катери и въздушни удари

Нападението срещу ОАЕ идва броени часове след като американският военноморски флот и авиация влязоха в директен бой с иранските сили. Напрежението ескалира рязко, след като американски изтребител деактивира ирански петролен танкер, опитващ се да пробие наложената блокада. В отговор Техеран изстреля множество ракети срещу три американски разрушителя (USS Truxtun, USS Rafael Peralta и USS Mason).

Държавните медии в Иран обявиха нанасянето на "сериозни щети", но президентът на САЩ Доналд Тръмп и Пентагонът категорично опровергаха тези твърдения. Американските кораби са напълно невредими, а в резултат на последвалата контраатака, американските сили са потопили множество атакуващи ирански катери. Успоредно с това бяха нанесени прецизни въздушни удари по стартови площадки и командни пунктове в района на Бандар Абас и остров Кешм.

Парадоксът на Тръмп: "Приятелско потупване" и суров ултиматум

В първия си коментар за нощните събития, американският държавен глава Доналд Тръмп определи ударите като "приятелско потупване" (love tap). Той потвърди, че на иранските въоръжени сили са нанесени "огромни щети", но парадоксално настоя, че примирието остава в сила и дипломатическите преговори продължават.

Според Тръмп, Техеран вече се е съгласил на основното условие на Вашингтон – да не се сдобива с ядрено оръжие. Президентът обаче постави категоричен ултиматум: ако Иран не подпише мирното споразумение незабавно, следващите американски удари ще бъдат "много по-силни и по-мощни". Очаква се по-късно днес Тръмп да направи извънредно официално обръщение от Розовата градина на Белия дом, в което да очертае следващите стъпки на администрацията си.

Дипломация в сянката на ракетите

Докато военните действия се интензифицират, дипломатическите совалки по света се ускоряват. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио се намира в Рим за ключова среща с папа Лъв, целяща изглаждане на отношенията между Белия дом и Ватикана. В същото време във Вашингтон се проведе среща между Доналд Тръмп и бразилския президент Лула да Силва, чиито традиционно добри отношения с Техеран могат да се окажат решаващ фактор за постигането на мир.

Успоредно с това, Държавният департамент обяви, че следващата седмица ще се проведе третият кръг от преговорите между Израел и Ливан, въпреки че през изминалото денонощие израелската армия нанесе първия си въздушен удар по Бейрут от началото на примирието насам.

Политическите и икономически експерти са категорични, че споразумението за прекратяване на огъня е пред пълен разпад. На фона на директния военен сблъсък в Ормузкия проток и разширяването на атаките към ОАЕ, очакванията са доскоро успокоените цени на петрола отново да отбележат рязък скок на световните борси.

Анализ: Тръмп играе покер, докато Иран играе руска рулетка

Политическите и военни експерти описват ситуацията като изключително динамична и противоречива. Военният анализатор Майкъл Кларк коментира, че американската администрация допуска мащабна стратегическа грешка, тъй като проблемът с иранската ядрена програма изисква дългосрочно управление, а не опити за бързо решение чрез сила. Кларк използва силна метафора, за да опише сблъсъка: "Тръмп подхожда към ситуацията като към игра на покер, но открива, че Ислямската революционна гвардия играе на руска рулетка. Иранците пресмятат, че могат да издържат на повече завъртания на барабана от него, и събитията от тази седмица доказват, че са прави". Според експерта, този конфликт създава тежки сътресения за цялата световна икономика.

Икономическият шок: British Airways очаква скок на разходите с £1.72 милиарда

Блокадата на Ормузкия проток, през който традиционно преминава една пета от световния петрол и втечнен газ, продължава да нанася тежки удари върху глобалните пазари. Главният изпълнителен директор на International Airlines Group (компанията майка на British Airways) Луис Галего предупреди за очакван ръст на разходите на компанията с 1.72 милиарда паунда. Въпреки че по-високите цени на горивата неминуемо ще доведат до по-ниски годишни печалби, компанията изразява увереност в своя бизнес модел и не очаква прекъсвания в доставките на авиационно гориво през летния сезон. Междувременно, данни на авиационната аналитична компания Cirium показват, че над 13 000 полета (около 1.5%), планирани за месец май, вече са били отменени в глобален мащаб заради несигурността.


Редакционна бележка: Информацията е базирана на официални изявления на Министерството на отбраната на ОАЕ, Централното командване на САЩ (CENTCOM), изявления на президента Доналд Тръмп пред ABC News и в мрежата Truth Social, както и данни от световните информационни агенции.


ОБНОВЕНА: Тръмп: Американските разрушители са невредими, потопихме атакуващите ирански катери

Президентът на САЩ потвърди сблъсъка и постави ултиматум на Техеран да подпише незабавно мирното споразумение. Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп направи първото си лично изявление след безпрецедентната размяна на огън в Близкия изток, потвърждавайки официалната позиция на Пентагона и отправяйки сурово предупреждение към Техеран.

В публикация в своята социална мрежа Truth Social, Тръмп категорично отхвърли иранските твърдения за нанесени щети по американския военноморски флот. Той обяви, че трите американски разрушителя са преминали "много успешно" през Ормузкия проток под вражески обстрел, като са останали напълно невредими.

Потопени катери и унищожени дронове

Според американския държавен глава, ответният удар на САЩ е нанесъл "огромни щети" на иранските сили. Тръмп посочи, че множество малки ирански катери, използвани от Ислямската република като заместител на нейния конвенционален флот, са били напълно унищожени и изпратени на "дъното на морето бързо и ефективно".

Президентът допълни, че изстреляните към американските кораби ракети са били лесно неутрализирани, а приближаващите дронове са били "изпепелени във въздуха", като метафорично описа падането им в океана като "пеперуди, падащи в гроба си".

Ултиматум към Техеран и "Стена от стомана"

В характерния си остър тон, Тръмп не спести критики към иранското ръководство, наричайки ги "лунатици", и подчерта ключовата цел на американската стратегия – недопускане Иран да се сдобие с ядрено оръжие.

Той постави категоричен ултиматум за финализиране на преговорите: "Ако не подпишат сделката си БЪРЗО, в бъдеще ще ги ударим много по-силно и много по-мощно". Изявлението завършва с потвърждение, че трите разрушителя и техните екипажи ще се присъединят отново към американската военноморска блокада над Иран, която президентът определи като "стена от стомана".

(информация: Truth Social / Sky News / CENTCOM | снимка: авторско генерирано тематично изображение Новини Лондон ИИ)


ОБНОВЕНА: САЩ: Ударите по Иран са неизбежна самоотбрана, американските кораби не са засегнати

Пентагонът опроверга Техеран за щети по флота и определи ответните удари като строго отбранителни. Съединените щати официално потвърдиха участието си във въздушните удари по иранска територия, но категорично опровергаха твърденията на Техеран за нанесени щети по американския военноморски флот. Американското Централно командване (CENTCOM) излезе с официална позиция, в която определя действията си като неизбежна самоотбрана в отговор на "непровокирана атака" от страна на Иран.

Опроверганите твърдения на Техеран

Часове по-рано иранските държавни медии обявиха, че са нанесли сериозни поражения на американски бойни кораби. Според изявлението на CENTCOM обаче, реалността е различна. Американските разрушители USS Truxtun, USS Rafael Peralta и USS Mason са били атакувани с множество ракети, дронове и малки катери по време на преминаването си през Ормузкия проток към Оманския залив. Американската противоракетна отбрана е неутрализирала всички входящи заплахи и нито един американски военен актив не е бил поразен.

В отговор на агресията, въоръжените сили на САЩ са нанесли прецизни кинетични удари по иранските военни съоръжения, отговорни за атаката. Поразени са стартови площадки за ракети и дронове, командни пунктове и възли за разузнаване и наблюдение в района на пристанищния град Бандар Абас и остров Кешм.

Примирието пред разпад

Въпреки безпрецедентната размяна на огън, Вашингтон се опитва да удържи ситуацията. От CENTCOM подчертаха, че не търсят ескалация, но остават в пълна готовност да защитят американските сили в региона.

Политическите анализатори отбелязват, че споразумението за прекратяване на огъня се "пропуква значително". Експертите са категорични, че макар американската администрация да не желае официално възобновяване на пълномащабните бойни действия и да търси дипломатически изход, натискът от страна на регионалните съюзници, които продължават да бъдат обект на атаки, нараства неимоверно. Тази деликатна линия между самоотбраната и откритата война поставя целия Близък изток в състояние на изключително висока тревожност.

(информация: CENTCOM / NBC News / Sky News | снимка: авторско генерирано тематично изображение Новини Лондон ИИ)


От по-рано тази вечер: 

САЩ потвърдиха въздушните удари по Иран, Техеран обяви атака срещу три американски разрушителя

Пентагонът определя ударите като защитни, докато Иран съобщава за нанесени тежки щети по американския флот.

Съединените щати официално потвърдиха участието си във въздушните удари по иранска територия. Високопоставен американски представител, цитиран от NBC News, заяви, че военните са поразили най-малко две локации – пристанищния град Бандар Абас и остров Кешм. Вашингтон категоризира действията си като "строго отбранителни" и подчертава, че те не представляват възобновяване на мащабните бойни операции срещу Иран.

Въпреки американските уверения за ограничен мащаб на операцията, иранските информационни агенции съобщават за активирана противовъздушна отбрана над столицата Техеран и серия от нови експлозии в южните градове.

Твърдения за поразени американски кораби

В отговор на въздушните удари, Техеран обвини Вашингтон в грубо нарушение на споразумението за прекратяване на огъня. Иранското военно командване твърди, че американската атака е засегнала цивилни райони по крайбрежието и е осъществена със съдействието на държави от региона.

Като ответна мярка, агенция Tasnim съобщава, че военноморските сили на Иран са атакували три американски разрушителя в близост до Ормузкия проток. Според държавните медии в Техеран, бойните кораби на САЩ са понесли сериозни щети и са били принудени да отстъпят. Към този момент Пентагонът не е коментирал тези твърдения.

Призракът от Минаб и бъдещето на преговорите

Новата размяна на удари поставя под сериозно съмнение бъдещето на американската операция за ескорт на търговски кораби в Залива. Според източници от Вашингтон, мисията едва ли ще бъде подновена скоро, въпреки че Саудитска Арабия отвори въздушното си пространство за американската авиация.

Особено тревожно е съобщението за експлозии в град Минаб, разположен източно от Бандар Абас. Населеното място е силно чувствителна точка в конфликта - в началото на военните действия там загинаха над 170 души, предимно деца, при американски ракетен удар по училище. Трагедията, която предизвика остри международни реакции, бе отдадена на остаряла разузнавателна информация на САЩ, която погрешно е идентифицирала цивилния обект като база на Революционната гвардия.


Конфликтът в Близкия изток навлезе в нова, изключително опасна фаза. Иранската държавна информационна агенция Mehr съобщи преди броени минути за въздушна атака и активиране на системите за противовъздушна отбрана (ПВО) над столицата Техеран, където жителите са свидетели на прехващания в нощното небе.

Успоредно с ударите по столицата, тежки експлозии са чути и в южния град Бандар Абас. Пристанищният град има огромно стратегическо значение, тъй като там е разположена една от основните бази на Военноморските сили на Иранската революционна гвардия (IRGC), която контролира трафика през ключовия Ормузки проток. Тези атаки бележат рязко изостряне на конфликта и показват преминаване от наложената военноморска блокада към директни кинетични удари по ключова иранска военна и държавна инфраструктура.

Твърденията за поразени американски разрушители

Безпрецедентните въздушни удари над иранска територия идват броени часове, след като държавните медии в Техеран, позовавайки се на високопоставени военни източници, обявиха, че три разрушителя на Военноморските сили на САЩ са станали мишена на ракетен обстрел. В официалните съобщения на агенция Tasnim и държавната телевизия се твърди, че в резултат на ударите американските военни съдове са понесли щети и са били принудени да отстъпят от позициите си в протока.

Атаката по корабите, според иранската страна, е пряк отговор на действията на американската армия от вчерашния ден. Тогава американски изтребител деактивира ирански петролен танкер, който се е опитал да наруши наложената от Вашингтон военноморска блокада и да достигне до иранско пристанище.

Мълчание от страна на Вашингтон

Към този момент Пентагонът и официалните власти в САЩ все още не са коментирали тези твърдения, нито са потвърдили официално участието си във въздушните удари над Техеран и Бандар Абас. Липсата на незабавно потвърждение или опровержение от американска страна запазва ситуацията изключително неясна. Евентуално потвърждение на информацията, че американски бойни кораби са били поразени, би означавало сериозен и открит военен сблъсък между двете държави, с непредвидими последици за световната сигурност и енергийните пазари.

Очаквайте подробности! Екипът на "Новини Лондон" следи ситуацията в реално време и ще ви информира веднага при официална позиция от САЩ.

(информация: International Media / Mehr News / Reuters / Tasnim | снимка: авторско генерирано тематично изображение Новини Лондон ИИ)

Назад

Още новини

Новините не се заредиха. Моля, опитайте отново.
Няма повече новини за показване.