Гришо започна с победа на Откритото първенство на Австралия

Григор Димитров категорично победи италианеца Паоло Лоренци

Публикувана: 18 Jan 2016 11:10
Обновена: 24 Apr 2024 04:43
Прочетена: 656

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров започна с чиста победа участието си на Откритото първенство на Австралия. Българинът се наложи срещу италианеца Паоло Лоренци с 6:3 7:6 (8) 6:3 и по този начин заработи 45 точки и 60 000 австралийски долара, а във втория кръг ще играе срещу победителя от двубоя между квалификантите Йозеф Ковалик (Словакия) и Марко Трунхеити (Аржентина). Победата на хасковлията не дойде и без помощта на уникалната подкрепа от българските фенове в Австралия, които непрестанно скандираха "Българи юнаци" и "Давай Гришо".

Мачът започна лошо за Григор Димитров, който допусна пробив в откриващия си гейм. Отговорът на българина обаче не закъсня и с помощта на мощната българска агитка на корт №3 той веднага направи рибрейк. Във втория си сервис гейм Гришо поведе  с 40:15, а след прехвърлящ удар на италианеца, излязъл в аут, хасковлията дръпна с 2:1. До 4:3 всеки печелеше подаванията си, но 8-ия гейм Григор стигна до два брейкбола и под отекващите възгласи "Давай, Гришо!" и Българи юнаци" забоде форхенд уинър по обратния диагонал за 5:3. След това спечелването на първия сет беше въпрос на още само няколко минути.

Втората част бе много по-оспорвана и завързана. Сетът започна със сервис гейм на Лоренци на нула, а във втория Гришо спаси две точки за пробив при 1:40 с агресивна игра и добър сервис. Ролите се размениха в третия гейм, когато италианецът отрази три възможности на Димитров за пробив. Двамата продължиха да бъдат равностойни на корта и така се стигна до тайбрек. Той започна с минипробив на Лоренци, който се възползва от неуспешен опит за минаващ удар на българина. Последва ас на Паоло за 3:1, но малко след това той допусна грешка и размяната на полетата дойде при 3:3. Впоследствие италианецът все аванс от две точки - 6:4, след което се стигна до няколко инфарктни разигравания.  В крайна сметка Григор Димитров отрази четири сетбола и с агресивна игра спечели тайбрека с 10:8 точки.

Третият сет започна като първия - с пробив на Лоренци. След това той затвърди аванса си за 2:0. Последва рибрейк от страна на Григор за 3:3, след който той не даде нито гейм на съперника си до края на мача. За радост на феновете Григор остана дълго на корта след края на мача и не отказа на никого автограф. Той разписа десетки български знамена и още толкова тенис топки, подадени му развълнувани малчугани по трибуните.