Германски съд: България не е сигурна страна, не връщайте бежанците там


Административният съд в германския град Саарлуис, провинция Саарланд, постанови, че България и Унгария не са "сигурни страни" за бежанците и те не трябва да бъдат връщани там, съобщи "Дойче Веле".

Според решението на магистратите двете държави допускат "системни нарушения спрямо бежанците" и това прави престоя им там "опасен".  Досега търсещите убежище от държави, в които се водят военни действия, можеше да бъдат връщани в България и Унгария, ако първата им регистрация при влизането в ЕС е на тяхна територия.

"В България чужденците със статут на бежанци са застрашени да останат на улицата и на практика са без медицинско обслужване. Те нямат шанс за работа, а българското правителство не полага никакви усилия за интеграцията на тези хора. Затова и в тези страни те няма как да излязат от безизходицата, в която се намират", се казва в решението на съда. То не е окончателно и може да бъде обжалвано.

Съдът се е произнесъл по дело, заведено от сирийка, чиято молба за убежище в Германия е отхвърлена. Тя и ливанският й съпруг пристигнали в Германия през България, а според Дъблинското споразумение трябва да бъдат върнати у нас. Жената обаче завела дело. Подобен е бил казусът и на сириец, който трябвало да бъде върнат обратно в Унгария.

Решението на съда предизвика остра полемика в Германия. Зам.-председателят на управляващата партия ХДС в парламента на Саарланд Роланд Тайс припомни, че други германски съдилища са определили България за "сигурна страна".

Назад

Още новини

Новините не се заредиха. Моля, опитайте отново.
Няма повече новини за показване.