Четири английски отбора на осминафиналите на Шампионската лига

Това стана факт след драматичното класиране на "Ливърпул" и "Тотнъм" за сметка на италианските "Наполи" и "Интер"

Публикувана: 12 Dec 2018 09:25
Обновена: 15 Apr 2024 10:08
Прочетена: 827

Англия е единствената страна от топ 5, която ще има четири отбора на осминафиналите на Шампионската лига догодина. Това стана факт след драматичното класиране на "Ливърпул" и "Тотнъм" за сметка на италианските "Наполи" и "Интер".

На стадион "Анфилд" "Ливърпул" победи "Наполи" с 1:0 у дома в срещата от последния шести кръг в група "С". Финалистът от миналия сезон нанесе първо поражение на съперника в надпреварата, което се оказа фатално за италианците.

Двата състава завършиха с равен актив от по 9 точки и с равно голово съотношение, но англичаните продължават напред заради правилото за повече отбелязани голове.

Победител в групата с 11 точки стана "Пари Сен Жермен", който в последния кръг разгроми "Цървена звезда" в Белград с 4:1.

"Наполи" изигра един от най-слабите си мачове през кампанията. Домакините поведоха в резултата в 34-ата минута, когато Мохамед Салах получи пас от Джеймс Милнър в дясно на границата на наказателното поле, гардира топката, преодолявайки Марко Руй, а след това финтира и Калиду Кулибали и от малък ъгъл стреля между краката на неубедителния в ситуацията вратар Давид Оспина.

Гостите стигнаха до първото си по-добро положение едва в 79-ата минута, когато Хосе Кайехон от ъгъла на малкото наказателно поле шутира неточно след подаване на Лоренцо Инсиние от ляво. Последва пропуск на Мане, който отблизо не намери целта след пас на Салах, а златната възможност за гостите дойде в добавеното време, когато след центриране от дясно защитниците на домакините увиснаха и Аркадиуш Милик се озова очи в очи с Алисон, но от 6-7 метра стреля в тялото на вратаря на англичаните.

Не по-малко драматична беше ситуацията в група "В", където "Тотнъм" и "Интер" се бореха за второто място.

Италианците изглежда имаха известно предимство, тъй като в последния кръг приемаха отпадналия ПСВ "Айндховен", докато англичаните трябваше да гостуват на лидера, но пък вече класирал се напред тим на "Барселона".

Нещата не започнаха добре за островитяните на "Камп Ноу", където Усман Дембеле даде аванс на каталунците още в седмата минута след самостоятелна акция. В края на полувремето испанците можеха да предрешат всичко, но първо Иван Ракитич не успя да преодолее Юго Лорис от отлична позиция, а малко по-късно Филипе Коутиньо удари греда.

През второто полувреме и двата отбора имаха по няколко добри положения, а в 63-ата минута в игра за домакините влезе и звездата на тима Лионел Меси. Коутиньо удари втора греда за Барса в 84-ата минута, а в следващата атака "Тотнъм" стигна до скъпоценния гол. Лукас Моура засече отблизо ниско подаване от ляво на Хари Кейн и преодоля Яспер Силесен.

Така "Барса" завърши кампанията на върха с 14 точки, а "Тотнъм" остана втори с 8, колкото събра и "Интер"..
В Милано "нерадзурите" стигнаха само до 1:1 срещу ПСВ "Айндховен" и завършиха с  по-лоши показатели в преките двубои с англичаните.

Йерун Зут направи страхотно спасяване след удар с глава на Иван Перишич в шестата минута, а след още толкова време холандците поведоха. Ирвинг Лосано реализира отблизо с глава след пас на Стивън Бергвайн и шокира "Сан Сиро".
Италианците натискаха, но без особен успех. В 73-ата минута все пак Мауро Икарди изравни с глава след центриране на Матео Политано, но до края домакините не успяха да стигнат до необходимия им втори гол и продължават в Лига Европа.