Великобритания ще облага сделките с имоти на чужденци

В момента нерезидентите получават данъчно облекчение, което обаче създава неравенство и условия за укриване на данъци чрез офшорни сделки

Правителството на Великобритания планира да отмени данъчно облекчение, според което сделките с имоти на нерезиденти не се облагат. Облекчението е въведено с цел привличането на чуждестранни инвестиции в страната. То обаче създава условия за укриване на данъци чрез офшорни сделки, тъй като поставя резидентите в неизгодна позиция.

Към момента облагането на печалба при реализиране на имот от страна на нерезиденти се прилага единствено при сделки с жилищни имоти. Според поправката обаче данък ще се дължи при всяка сделка с недвижимо имущество, извършена от нерезидент, включително офис и търговски имоти, съобщава Bloomberg. Поправката беше публикувана за обществено обсъждане в сряда заедно с бюджета на страната, предложен от финансовия министър Филип Хамънд. Според плана новият данък предстои да влезе в сила през 2019 г.

Неравенство в облагането 

"Към момента Великобритания не облага в пълна сила сделките с нежилищни имоти, извършвани от нерезиденти на страната. Това поставя британските резиденти в по-неизгодна позиция. Освен това се създават условия за използване на механизми от офшорни структури при сключване на сделки с недвижимо имущество, с които се цели укриване на дължими данъци от страна на резидентите", се казва в проекта за промяната. Новите правила ще засягат както инвеститори, които правят сделки с компании, притежаващи сгради, така и директни сделки само за имотни активи.

"Промените значително ще се отразят на инвестиционния пазар, особено що се отнася до вложенията в Лондон. Водят се преговори да се направи изключение за пенсионните фондове, но засега изчакваме повече яснота, както и индикации как пазарът би реагирал на подобна данъчна промяна", коментира Уолтър Бочър, главен икономист на една от водещите компания за анализ на сделките с имоти Colliers International Group, цитиран от capital.bg.

Чужденците доминират на пазара 

Чуждестранните инвеститори доминират на имотния пазар в Лондон. Те са привлечени в голяма степен от големите офис сгради, които се отдават дългосрочно на големи корпорации. Според данни на Colliers около 75% от инвестициите в имоти в централната част на английската столица са направени от нерезиденти на страната.

"Силно се опасяваме, че предложената поправка за облагане на сделките с имоти ще застраши така силно необходимите ни чуждестранни инвестиции в сектора", коментира Иън Флечър, директор по финансова политика на Федерация "Британски имоти". В нея членуват широк кръг от компании, включително институционални инвеститори, инвестиционни банки, жилищни асоциации и имотни агенции. Главната й функция от 60-те години на миналия век е да анализира и коментира как законовите промени ще се отразят на сектора. "Не трябва да се забравя, че Великобритания особено успешно привлича инвестиции от чужбина в тази сфера, като голяма част от тези капитали отиват за преобразяването на други наши градове", допълни Флечър.

Назад

Още новини

Новините не се заредиха. Моля, опитайте отново.
Няма повече новини за показване.