Великобритания обмисля пътна такса на измината миля или вид винетна система!

Плановете на правителството са шофьорите в Обединеното кралство да заплащат за всяка пропътувана миля без значение дали това става по тесните междуселски пътища или по широките високоскоростни магистрали.

Според информация в британските медии правителството обмисля въвеждането на нова система за таксуване, която ще се отнася за всички пътища във Великобритания без изключения.

Плановете на правителството са шофьорите в Обединеното кралство да заплащат за всяка пропътувана миля без значение дали това става по тесните междуселски пътища или по широките високоскоростни магистрали.

В момента това се покрива от годишния пътен данък, който всеки собственик на автомобил плаща на държавата. Пътният данък във Великобритания е по-известен на българите живеещи на Острова, като „роуд такс“. (‘’RoadTax’’)

Допълнително се заплащат такси за преминаване на някои мостове, като Елизабет Брийдж на М25 при Дартфорд (£2,50) и части от магистрала М6 при Бирмингам (£7). В центъра на Лондон допълнително плюс пътния данък се плаща „ULEZ’’ (£12,50 на ден) и ‘’Congestion Charge’’ (£15,00 на ден) които са такси за екология и задръстване.

Плановете на правителството са годишния пътен данък да покрива до 3000 мили, а всяка миля отгоре да се заплаща допълнително с цел да се напълни хазната, както и да се намали екологичното замърсяване на Острова.

Според експерти Великобритания ще прибегне до вид винетна система, като посредством камери по пътищата ще следи пробега на автомобилите с цел да се определи таксата, която трябва да се заплати.

За момента от британското транспортно министерство отказват коментари по темата кое и колко ще струва, но не отричат че усилено се подготвят за новото пътно таксуване. НОВИНИ ЛОНДОН

Назад

Още новини

Новините не се заредиха. Моля, опитайте отново.
Няма повече новини за показване.