Чужденците имат две години гратисен период след "Брекзит"

През това време всички граждани на ЕС ще имат право да кандидатстват за статут на пребиваване

Британското правителство заяви, че повечето граждани от ЕС, които в момента пребивават в страната, ще могат да останат след Брекзита през 2019 г., предаде Ройтерс. При представянето на планове за програма за масово регистриране, министерството за излизането на Великобритания от ЕС и вътрешното министерство заявиха, че гражданите от ЕС ще получат двегодишен гратисен период, през който ще могат да кандидатстват за статут на пребиваване, след като Великобритания напусне ЕС.

Законовият статут и правата на гражданите от ЕС са сред по-сложните проблеми в процеса на излизането на Великобритания от ЕС. Във Великобритания живеят около 3 милиона граждани на страни от ЕС. Молбите няма да може да се отхвърлят за дребни технически пропуски и повечето от тях ще бъдат уважени, се казва в изявление на двете министерства. Разходите по кандидатстването няма да са по-високи от таксата за британски паспорт, а гражданите от ЕС ще имат и право да обжалват отхвърляне на молба. 

 

Назад

Още новини

Новините не се заредиха. Моля, опитайте отново.
Няма повече новини за показване.