Конференцията за Сирия в Лондон събра 10 млрд. долара

Страните, участващи в донорската конференция за Сирия в Лондон, се ангажираха да осигурят над 10 милиарда долара, за да се помогне на хората, засегнати от сирийския конфликт, предаде Франс прес, като цитира британския премиер Дейвид Камерън.

В конференцията участваше като гост и премиерът Бойко Борисов, заедно с външния министър Даниел Митов и правосъдният министър Екатерина Захариева.

Това е най-голямата сума, събирана досега за един ден в отговор на хуманитарна криза, каза Камерън.
 

Подобен извод направи и генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, който също участваше във форума, предаде Ройтерс.
 

От обещаните днес над 10 милиарда, 6 милиарда ще бъдат използвани през настоящата година, а останалите около 5 милиарда ще са за периода до 2020 г., посочи Камерън, цитиран от Ройтерс.
 

Това, което постигнахме днес, не е решение на кризата. Ние все още нуждаем от политически преход в Сирия. Но с поетите днес ангажименти, ние изпратихме ясно послание на сирийския народ и на региона - ние ще бъдем до вас и ще ви подкрепяме толкова дълго, колкото е необходимо, каза Камерън, цитиран от Франс прес.
 

Благодарение на обещаните днес средства ще може до 2018 г. да бъдат създадени 1,1 милиона работни места за сирийските бежанци и за общините, които ги приемат в околните на Сирия страни, се казва в заключителна декларация от конференцията в Лондон.
 

Заради сирийската криза 4,6 милиона сирийци се подслониха в съседни страни - Йордания, Ливан, Турция, Ирак и Египет, а стотици хиляди дойдоха в Европа. В самата Сирия 13,5 милиона души живеят в тежко положение или бяха принудени да напуснат родните си домове. Войната отне живота на над 260 000 души.

Назад

Още новини

Новините не се заредиха. Моля, опитайте отново.
Няма повече новини за показване.